Analýzy: Sú 2 % pre FED inflačným cieľom, alebo stropom?

Št, 09/17/2015 - 07:57 -- roland

Americký ekonóm Brad DeLong (s ktorým sa priznám väčšinou nesúhlasím), upozornil na zaujímavú vec. A to, že pokiaľ FED zdvihne úrokové sadzby (nemusí to byť v septembri, ale pokojne v najbližších mesiacoch), tak tým vyšle signál, že dve percentá sú nie jeho inflačným cieľom, ale inflačným stropom . Pokiaľ by totiž boli jeho inflačným cieľom, tak by pri súčasnej situácii, kedy sa inflácia dlhodobo pohybovala pod dvoma percentami (určitý čas dokonca hlboko) neriešil, či môže prestreliť dve percentá.

Pozrel som sa na vývoj troch hlavných inflačných ukazovateľov od roku 2012. Dôvod pre voľbu tejto periódy bol taký, že FED cieľuje dvojpercentnú infláciu práve od januára 2012. Predtým hovoril len o cenovej stabilite, konkrétnu hodnotu cieľovú hodnotu neuvádzal. Tento cieľ zaviedol zrejme preto, aby odmietol kritiku, že sa problémy americkej ekonomiky nesnaží riešiť inflačne. Naopak, že v situácii, kedy začnú rásť inflačné tlaky začne dvíhať úrokové sadzby.

Pozrime sa teda na vývoj inflácie od januára 2012. Do grafu som dal už spomínané tri hlavné ukazovatele inflácie v USA. Jadrový deflátor osobnej spotreby (corePCE, obľúbený ukazovateľ FEDu), index spotrebiteľských cien (CPI) a jadrový index spotrebiteľských cien (coreCPI):

2015-09-16_inflation

Ako vidíme, tak s výnimkou začiatku roka 2012 bola inflácia takmer stále pod dvojpercentnou hranicou. Pozrieť sa nad ňu nakrtáko dokázal len neočistený index spotrebiteľských cien, a to v čase rastu cien ropy. Naopak, teraz ho prudký pokles cien ropy poslal k nule. Súčasné a priemerné hodnoty od roku 2012 pre jednotlivé ukazovatele inflácie sú:

2015-09-16_tab

Čiže pokiaľ by FED cieľoval priemernú infláciu, tak by mal pokojne priestor pustiť ju nad dve percentá, ale z jeho doterajších vyjadrení, že tento rok pôjdu sadzby nahor, (a aj z grafu vyššie) to vyzerá skôr na to, že FED je vo vnímaní inflácie skreslený smerom nadol. T.j., že inflácia pod dvoma percentami mu príliš neprekáža, ale pri riziku, že sa inflácia dostane nad dve percentá, reaguje možno aj skôr, než by mal pri dvojpercentnom cieli reagovať. Čiže pri súčasnom zložení vedenia FEDu to vyzerá skôr na dvojpercentný inflačný strop.

Otázku z nadpisu by sa niekto mal zajtra opýtať Yellenovej na tlačovke, pokiaľ by na ňu zmysluplne reagovala, tak  by bol FED o niečo čitateľnejší…

Autor: 
Kamil Boros, X-Trade Brokers