Komentáre: Sú trhy pripravené na zdvihnutie sadzieb?

Št, 09/17/2015 - 13:19 -- roland

Dnes o 20.00 bude zverejnený výsledok o ktorom sa už dlho vedú rozsiahle debaty a analytici sa v ňom nevedia zhodnúť. Naposledy, keď FED zdvihol úrokové sadzby to nevyzeralo ako veľký problém. posledné zvýšenie sadzieb prebehlo v Júni 2006, kde inflácia bola 4%, dvojnásobná oproti cielenej a trhy ukazovali neuveriteľný rast počas 18 mesiacov a všetci vedeli, že zdvihnutie príde. Zvýšením sadzieb chcel FED ‚postupne upokojiť trh s nehnuteľnosťami‘. Postupné upokojenie sa však ale zmenilo na celonárodný pád v cene nehnuteľností, ktorý podnietil jednu z najväčších kríz v storočí. Po tomto všetkom nasledovalo kvantitatívne uvoľňovanie .

V 2008 FED znížil sadzbu na 0% a začal s kvantitatívnym uvoľňovaním, ktorým chcel pomôcť americkej ekonomike. hlavná myšlienka bola rozhýbať ľudí k nakupovaniu a tým rozhýbať ekonomiku. Nápad to bol dobrý, ale podľa HDP sa im to moc nepodarilo. Čo sa im ale podarilo, a to rozhodne nebol cieľ FEDu, bolo neriadené nakupovanie finančných derivátov s cieľom veľkého zhodnotenia a dať lacné peniaze spoločnostiam, ktoré si následne mohli nakupovať naspäť svoje akcie.

Pozrime sa ale do súčasnosti. Jednoducho povedané, zdvihnutie sadzieb by posilnilo dolár a to je práve to posledné, čo chce Čína. Čína za posledný mesiac utratila 100 mld. dolárov na oslabenie chuana, čím chcela podporiť export krajiny. Zdvihnutie sadzieb by znamenalo, že by tieto peniaze Čína vyhodila do vzduchu, čo by sa im asi nepáčilo. Zvýšením sadzieb a následným posilnením dolára by FED dal bodku za americkými exportérmi a spôsobil by pravdepodobne medvedí trend v hodnote ich akcií.

Treba aj spomenúť, že aktuálna situácia na trhoch veľmi vyhovuje obyvateľom USA. Lacné hypotéky, spotrebné pôžičky a rozbehnutá výroba spotrebného tovaru. Zdvihnutie sadzieb sa robí z jedného dôvodu. Ekonomika je silná a treba ju spomaliť, ale je americká ekonomika naozaj tak silná? Aktuálna inflácia na úrovni 0.2 % a nezamestnanosť vyššia ako v roku 2006 naznačuje, že to tak nie je.

Zdroj: Bloomberg

Na priloženom obrázku je vidieť fakt, že analytici sa nevedia zhodnúť na jednoznačnom výsledku. Za zvýšenie sadzieb je napríklad analytik zo spoločnosti J.P. Morgan jedna z najväčších investičných bánk a za ponechanie sú analytici z DeutscheBank alebo analytici z Goldman Sachs. Aká bude realita a či FED nakoniec ponechá lacné pôžičky, alebo zdvihne ich cenu zistíme dnes o 20.00.

Autor: 
Adam Hulin, forexpro.sk