Komentáre: Bilancia Fedu determinuje rate hike

Odhadovanie septembrového rate hike sa stáva aj napriek veľkému množstvu podporných indikátorov veľmi otázne. V súčasnosti sa nachádzame v štádiu, kde pravdepodobnosť zvyšovania krátkodobo rastie, no stále treba brať na vedomie aj faktory hovoriace proti utesňovaniu menovej politiky v USA.

V prvom rade si treba povedať, že zvýšenie sadzieb na 0.50 % automaticky neznamená koniec býčieho trhu na akciách. Ten prichádza 9-18 mesiacov po zvýšení sadzieb. Sprevádzaný môže byť inverznou výnosovou krivkou, čo znamená, že výnosy na dlhopisoch s krátkou dobou splatnosti sú vyššie ako na dlhopisoch s dlhšou dobou splatnosti. Ani jedna možnosť sa nezdá pravdepodobná v krátkej dobe.

Aktuálne sa nachádzame s pravdepodobnosťou zvyšovania sadzieb na úrovni 34 % odvodenej od FedFundsfutures. Jedným dychom však dodávam, že treba sledovať aj dva ďalšie faktory. Tým je bilancia Fedu v porovnaní s SPX a index finančných podmienok tvorený agentúrou Bloomberg. Pri pohľade na nasledujúci graf vidieť značnú závislosť  indexu SPX od bilancie Fedu (zelená linka). Faktom zostáva, že v roku 2016 sa bilancia Fedu scvrkne o 400 miliárd USD kvôli splatnosti nakúpených dlhopisov z predchádzajúcich kôl QE. Bude sa teda jednať o opak kvantitatívneho uvoľňovania, keďže splácanie dlhopisov znamená uťahovanie kohútikov likvidity.

Prípadné zvyšovanie sadzieb by zatlačilo na akciový index SPX a ešte viac podporilo jeho pokles.  Takýto tightening si pravdepodobneFed na zodpovednosť nezoberie a vyberie si len jednu z týchto možností.  Buď zvýši sadzby a bude musieť ponúknuť  nejakú formu QE4 aby neskolabovali akciové indexy (nepravdepodobný scenár) alebo sa zvyšovanie sadzieb presúva na budúci rok a splatnosť dlhopisov prebehne klasicky bez protiakcie zo strany Fedu (pravdepodobný scenár).

Zdroj: Bloomberg

Proti rate hike hovorí aj vývoj indexu finančných podmienok, ktorý sleduje finančnú stabilitu v USA prostredníctvom sledovania dlhopisového a akciového trhu. Index sleduje aj úroveň ponuky peňazí v USA. Vždy keď je pod nulou tak k utesňovaniu v najväčšej ekonomike sveta nedochádza a v poslednej dobe sa opäť dostal do záporného teritória.

Zdroj: Bloomberg

Autor: 
Forex-Pro