Správy zo sveta: Prvý dôkaz problémov Tesca. Predáva divíziu za štyri miliardy

Tesco sa kvôli finančným problémom chce zbaviť svojich pobočiek aj u nás, v Česku, Maďarku či Poľsku.

 

Britská maloobchodná sieť Tesco predáva svoju juhokórejskú divíziu Homeplus za viac než 4 miliardy libier. Je to prvý veľký predaj aktív zo strany britského reťazca od obdobia, keď spoločnosť oznámila finančné problémy. Informovali o tom agentúra Reuters a portály BBC a RTTNews.

Reťazec sa chce zbaviť aj svojich obchodov v našom regióne. Okrem Slovenska má ísť aj o pobočky v Česku, Poľsku a Maďarsku. Veľký tender sa má rozbehnúť o dva mesiace, potvrdil pre Hospodárske noviny dobre informovaný zdroj. Viac sa dočítate tu

Ako Tesco uviedlo, divíziu Homeplus kupuje juhokórejská investičná spoločnosť MBK Partners, ktorá sa s cieľom dosiahnuť dohodu, spojila s kanadským penzijným fondom a singapurským štátnym investičným fondom Temasek Holdings. Hodnota kontraktu bola stanovená na 4,2 miliardy libier (5,74 miliardy eur).

 

Snímka: SITA/AP
Snímka: SITA/AP
 

Po odpočítaní daní a ďalších nákladov spojených s transakciou by Tesco malo z obchodu získať 3,35 miliardy libier. Tie chce použiť najmä na zníženie vysokého dlhu a na revitalizáciu kľúčového domáceho biznisu.

Predaj je prvou veľkou transakciou firmy Tesco v rámci redukcie aktív od aprílového oznámenia rekordnej straty pred zdanením vo výške 6,4 miliardy libier za obchodný rok 2014/2015. Ten sa skončil vo februári. Dokončenie celej transakcie sa očakáva vo 4. štvrťroku tohto roka.
1 EUR = 0,73150 GBP

 

Autor: 
Finweb