V našom krátkom zamyslení si ukážeme, aké myšlienkové procesy prebiehajú v hlave profesionálneho obchodníka pred exekúciou obchodu a že jeho myslenie je často odlišné od uvažovania väčšiny účastníkov trhu.
Väčšina obchodníkov nezarobí, musíte myslieť inak
Nakoľko väčšina nemôže z podstaty fungovania burzy zarobiť (nemal by kto ich zisky zaplatiť), musí ziskový obchodník nevyhnutne myslieť inak ako prerábajúca masa ľudí. Ak by uvažoval rovnako, dosahoval by rovnaké výsledky, čo sa rovná stratám na dlhodobej úrovni.
Bežným uvažovaním je, že väčšina ľudí pred vstupom do obchodu vidí prioritne potenciálny zisk, ktorý si na danom obchode môžu pripísať na účet. Ziskový obchodník je však vždy pripravený akceptovať to, že sa môže mýliť, ktorýkoľvek obchod môže skončiť stratou a preto sa pozerá na obchod prioritne z pohľadu podstupovaného rizika. Pred vstupom do obchodu si zhodnotí maximálne riziko, ktoré je pri danom obchode ochotný akceptovať a pri ktorom uzná stratu a zatvorí obchod. Ďalej sa zamýšľa ako bude manažovať obchod a eliminovať riziko v prípade, že sa trh nebude chovať podľa jeho očakávaní.
Prečo je uvažovanie nad rizikom prioritou?
Obchod, ktorý ide do zisku nepredstavuje hrozbu pre váš účet. Ak ide obchod od vstupu po zisk, tak môžete ostať nečinný, a len čakať a sledovať trh a podľa pravidiel uťahovať stoploss. Podobné aktivity eliminácie rizika v ziskovom obchode sú ale skôr príjemnou záležitosťou, keď obchod už nepredstavuje pre účet veľkú hrozbu. So ziskovými obchodmi sa teda vysporiada väčšina traderov pomerne ľahko.
Opačnou stranou mince sú obchody, ktorým sa do zisku veľmi nechce a tu nastávajú pre väčšinu obchodníkov komplikácie. Hlavný problém je v nepripravenosti na možný negatívny vývoj obchodu – tam totiž nesmiete ostať nečinní a mnoho obchodníkov jednoducho nemá pripravený žiaden konkrétny plán, čo budú robiť, ak im obchod pôjde do straty. Nevedia ako sa ešte zachovajú, ani kde vypnú stratu v obchode, ktorý sa nevyvíja podľa očakávaní. Majú pocit, že to “nejak operatívne” zmanažujú a “nejako” situáciu vyriešia. A tu je kameň úrazu, na ktorom sa častokrát vyplachujú celé účty alebo inkasujú privysoké straty vzhľadom na výšku obchodného účtu.
Priveľké straty nie sú v bezpečnom tradingu akceptovateľné
Kľúčovou pointou bezpečného tradingu je, že nesmiete nikdy – za žiadnych okolností dopustiť tak vysoké straty, ktoré nedokážete pár ziskovými obchodmi bežne naspäť zarobiť a vrátiť sa tak späť do hry. Ak dopustíte neadekvátne veľké straty, vo väčšine prípadov to obchodník už len ťažko zarobí späť bez ďaľšieho zvyšovania rizika a jeho psychické rozpoloženie po veľkej strate stráca súdnosť a zásady. Namiesto racionálneho myslenia tradera sa podobá skôr mentalite gamblera, ktorý chce získať to, čo stratil naspäť a tak často príde úplne o všetko.
Málo účtov pomaly vykrváca, smrť zvykne prísť náhle
Všimnite si zaujímavú vec, že len málo ľudí prerobilo svoj obchodný účet tak, že by postupne a dlhodobo inkasovali mnoho malých strát po sebe. Tam vás už rozum prinúti zastaviť sa a po dlhšej sérii strát sa racionálny trader zastaví, prehodnotí svoj obchodný prístup a zamyslí sa, v čom môže byť problém a čo by mal robiť inak. U väčšiny obchodníkov, ktorí “odpália” svoj obchodný účet však k tomu príde náhle v priebehu krátkeho času a niekoľkých neadekvátne stratových obchodov.
Preto je tak dôležité myslieť najprv na riadenie rizika – ak totiž podceníte ochranu svojho obchodného účtu, tak nie je otázka “či” si po vás trh príde, ale otázkou je iba “kedy” si po vás príde. A verte mi, že príde na každého! Skôr, či neskôr, ale trh váš risk-management veľmi dôsledne preverí. A ak mu dáte na to príležitosť, ublíži vám tak, že to už váš účet nerozchodí, alebo sa dostanete do deštruktívnej psychickej špirály, pri ktorej drvivá vúčšina ľudí stratí nielen súdnosť, ale aj to posledné, čo im na účte ostalo.
Preto je absolútne nevyhnutné mať presný plán, čo budete robiť s obchodom v prípade nepriaznivého vývoja tak, aby ste to dokázali prežiť bez veľlej finančnej aj psychickej ujmy a mohli ďalej pokračovať v obchodovaní.
Keď sa začínate “modliť”, už ste prekročili bezpečnú zónu
Veľmi dobrým signálom toho, že trader nad obchodom stráca kontrolu je, že sa často začína “modliť” alebo produkovať slovné spojenia podobné tým, že “to predsa nemôže ísť donekonečna, toto sa už musí niekde otočiť”. Podobné príznaky hovoria veľmi jasne, že trading sa vymkol spod kontroly a jedná sa skôr o gambling alebo v najhoršom prípade sa hrá vabank.
Preto pamätajte, že:
o zisky sa v tradingu nemusíte trápiť tak ako o zvládnutie rizika. Zisky prídu ako dôsledok vašich dobrých obchodných rozhodnutí. To, o čo sa musíte však starať s najvyššou prioritou, je konzistentné riadenie rizika, pretože to v najväčšej miere rozhodne o tom, či budete mať s čím obchodovať aj v budúcnosti 😉