21.12.2011 – Denné obchody

0
58

Je štvrtok, 2 dni pred Vianocami a makrokalendár je takmer prázdny. S blížiacimi sviatkami sa likvidita na trhu viditeľne znižuje a tak očakávania na dnešný deň nie sú vysoké. Naviac, pomalá konsolidácia na trhu počas doobedia len potvrdzovala moje tušenie.

Nemal som chuť pred sviatkami tráviť čas sledovaním fundamentálnej prázdnoty, ale z disciplíny a potrebnej konzistencie pri obchodovaní som nechcel vynechať žiadnu príležitosť, obzvlásť, keď sa jednalo o posledný obchodný deň pred Vianocami.

Nastavil som si preto alerty na graf mimo rozpätie cenovej konsolidácie. Po trištvrte hodine sa z horného poschodia ozýva známy zvuk, ktorý signalizoval, že sa niečo deje. Kým som prišiel hore k počítaču, EURUSD bol už utrhnutý vyše 80 tickov nahor v priebehu 2 minút. Po chvíli pátrania, čo sa to na trhu stalo, som zistil, že za to môže plánovaný prvý 3-ročný refinančný tender, kedy ECB (Európska centrálna banka) požičala komerčným bankám takmer 490 miliárd eur, čo takmer dvojnásobne predčilo očakávania trhu.

Doobedňajšia konsolidácia a silný break nahor po tendri ECB

Podľa pravidiel nášho systému, toto bola pekná situácia, v ktorej sa dá pri malom riziku zarobiť a neostávalo teda nič iné, len sa chopiť príležitosti. Nasledovali 4 obchody v priebehu menej ako 1 hodiny.

1. obchod
Prvý obchod – nákup EURUSD @ 1,3183 o 11:27:14 bol podľa môjho názoru najbezpečnejším a najlepším zo všetkých 4 obchodov. Konzervatívna stupná cena a prudké momentum nahor dávalo vysoké šance na úspech. Do 3 minút vybralo prednastavený profit a prijal som to ako taký malý vianočný darček od trhov.

Momentový obchod EURUSD 1,3183 long

2. obchod
Druhý obchod – nákup EURUSD @ 1,3170 o 11:33:31. Nečakal som, že sa trh bude tak prudko otáčať, ale podľa našich zásad, tým práve trh prejavoval neefektivitu, ktorá poskytovala ďaľšiu príležitosť na nákup.
Ešte vo vstupnej svieci trh dosiahol prednastavený profit a obchod netrval viac ako 15 sekúnd.

Nákup EURUSD @ 1,3170

3. obchod
Trh pomerne znegoval celé predchádzajúce rastové momentum a prudko sa otočil nadol. Takáto otočka momentového pohybu nebýva až častá a je prejavom veľkej sily shortových obchodníkov. Zobchodoval som teda úplne rovnaký setup ako v obchode č.1, iba v opačnom smere – vypredával som prudké momentum nadol. Tretí vstup do trhu – predaj EURUSD @ 1,3104 o 12:06:10. Tento obchod nedosiahol plný profit – vytiahlo ma na poisťovacom profite s prvými 2-ma kontraktami, ale na zvyšných 3 kontraktoch ma trh vyhodil za nulu na utiahnutom stoplosse. Obchod za pozitívnu nulu – už to bol pre mňa prvý signál, že treba pomaly brzdiť. Pokiaľ trh neposkytne nejaký kvalitný vstup, rozhodol som sa viac neúčastniť a na dnes trading zabaliť. Trh tesne pred Vianocami doprial pekný zisk a nebolo by vhodné ho lacno vrátiť späť.

Predaj EURUSD @ 1,3104

4. obchod
Pri všetkej obozretnosti, som sa rozhodol daťešte štvrtý obchod – predaj EURUSD @ 1,3124 o 12:20:12. Podľa mojej stratégie to bol dostatočne dobrý a bezpečný obchod na to, aby som si mohol dovoliť ho ignorovať. Ak by aj nevyšiel, za celý deň aj tak skončím v nejakom pluse. A ak vyjde, tak zisk bude nadštandardný a budem to brať ako vianočný darček od trhov. Obchod skončil na čiastočnom zisku: 4 kontrakty vytiahlo na prednastavenom profite, posledný 5-ty kontrakt ma trh vyhodil za nulu von. Tým som si povedal, že stačilo a na dnes fináln končím.

Predaj EURUSD @ 1,3124
Exekúcia obchodov

Radosť z akéhokoľvek ďaľšieho dosiahnutého zisku by bola oveľa menšia ako sklamanie z prípadnej straty. Zo skúsenosti som dobre vedel, že som už dostal dosť a nie je vhodné ďalej riskovať ani cent. Trhy totiž nedávajú donekonečna a čo vám rýchlo nadelia, si dokážu aj veľmi rýchlo zobrať späť – najmä ak je trader zaslepený nadeleným ziskom a chce z trhu za každú cenu vyťažiť maximum.

Pamätajte, že súčasťou traderskej disciplíny je nielen konzistentne zahrať všetky dobré obchody, ale aj rozlíšiť, kedy sa miera vášho šťastia nadštandardne naplnila a vedieť včas skončiť.

Celkový denný zisk: +806 USD na 20 kontraktoch